IN ARTE VOLUPTAS

26.01.2023

Vážení milovníci umění,


dovolte nám pozvat Vás na skupinovou výstavu a na vernisáž skupinové výstavy 

IN ARTE VOLUPTAS Galerie Portheimka
1.2.2023 - 31.3.2023

vernisáž: 1.2.2023, 17:00 - 21:00


DJ na vernisáži: TBA

Na skupinové výstavě v letohrádku postaveném Kiliánem Ignácem Dienzenhoferem se představí:

Tadeáš Kotrba
Patrik Adamec
Filip Kůrka
Michal Ožibko
Alexey Shahov
Jiří Marek
Pavel Šmíd
Andros Foros
Viktor Valášek
Dana Bartoníčková
Tomáš Němec
Kristýna Minaričková
Petr Hajdyla
Tomáš Vavříček
Kamila Ženatá
Tomáš Tichý
Petr Lorenz
Kryštof Hošek
Jan Heres
Tomáš Jetela
Samuel Kollárik
Nikola Emma Ryšavá
Matěj Olmer
Jan Uldrych
Dominik BěhalDne 1.2.2023, v den vernisáže výstavy IN ARTE VOLUPTAS, uplyne přesně 150 let od posledního zasedání spolku Schlaraffia v prostorách zámečku Portheimka. 

Spolek Schlaraffia je mužský recesistický spolek, který byl v Praze založen 10. října 1859. Třemi cíli tohoto celosvětového spolku jsou přátelství, umění a humor. Schlaraffia nemá nic společného se Svobodnými zednáři ani s klubem Rotary International. Schlaraffové se distancují též od karnevalových spolků, s nimiž je lze lehko zaměnit kvůli jejich sklonu k humoru i kvůli jejich pestrému oblečení připomínající nezasvěcenému karneval. Symbolem Schlaraffie je výr symbolizující moudrost. Název Schlaraffe pochází pravděpodobně ze středohornoněmeckého slova slur-affe, což znamená 'bezstarostný požitkář'. Sloganem spolku je latinská věta: "In arte voluptas," tedy "V umění je rozkoš." Spolek se nezapojuje do všedního života a neobsahuje žádnou ideologii. Naopak se ohraničuje proti všednímu (profánnímu) životu, aby členové, alespoň na čas, zapomněli na všední problémy a uvolnili se, věnujíce se přátelství, humoru a umění. Proto je na setkáních zapovězeno diskutovat o "profánních" tématech, která mohou vést ke sporu, např. politika či náboženství. Schlaraffia se chápe jako hra, v níž si její členové hrají na rytíře. Jako každá jiná hra má i Schlaraffia svoje pravidla. 

Existují tři stupně členství: nováčci spolku začínají jako zbrojnoši, po čase jsou povýšeni na zemana a posléze jsou pasováni na rytíře.V nejlepším duchu myšlenky IN ARTE VOLUPTAS oslavujeme u příležitosti tohoto významného výročí touto výstavou základní tři principy spolku - umění, přátelství a humor. Po stopadesáti letech od posledního zasedání spolku Schlaraffia v těchto prostorách tak činíme skupinovou výstavou, v níž nejde o tematické prezentování rozkoše v umění, ale kde jediným smělým cílem je dosáhnout v divákovi rozkoš z umění. Výstava prezentuje selekci silných současných zejména figurativních malířů a navazuje na výstavu "Současné tendence ve figurativním malířství", která proběhla jako součást multižánrového festivalu "Co nám nedá den má noc" v prostorách kláštera Gabriel Loci v červnu loňského roku. Výstava zároveň navazuje na přehlídku rezidentních umělců, kteří v současnosti mají v prostoru Gabriel Loci svůj ateliér a prezentuje tak i některé z autorů, kteří tvoří v blízkosti Portheimky zde na Praze 5. Oslavujme! 

Ať žije umění, přátelství a humor! 

IN ARTE VOLUPTAS.


kurátor: Petr Hájek (The Chemistry Gallery)
Skupinová výstava
IN ARTE VOLUPTAS

vernisáž: 1.2.2023, 17:00 - 21:00
DJ na vernisáži: TBA

grafika výstavy: Matěj Moravec

Výstava bude probíhat od 1.2.2023 do 31.3.2023.

Galerie Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5

Těšíme se na setkání s Vámi!

The Chemistry Gallery
Výstava je pořádána s podporou m.č. Praha 5