X10 Kutná Hora - Socha X

20.05.2022

𝕍 𝕤𝕠𝕓𝕠𝕥𝕦 𝟚𝟙. 𝕜𝕧𝕖̌𝕥𝕟𝕒 𝕧 𝟙𝟟:𝟘𝟘 přibudou do veřejného prostoru v blízkosti Pivovaru Sedlec sochy dvou umělkyň!

Díla Niny Kirk a Nikoly Emmy Ryšavé vybralo Divadlo X10 v otevřené výzvě pro první ročník svého projektu 🅢🅞🅒🅗🅐 ​ 🅧, který chce upozornit na absenci umění ve veřejném prostoru Sedlce, který je převážně turistickou částí Kutné Hory.

JUPITER, Nina Kirk
Socha svým tvarem a strukturou odkazuje na morové sloupy vytvářené po morových epidemiích jako vyjádření vděčnosti za konec nemoci. Kirk reaguje na specifický prostor Sedlce, kde je dominantou goticko-barokní katedrála a kostnice na jedné straně, a na druhé straně komerční nákupní zóna. Sochou odkazuje na barokní tradice, ale také reflektuje současnou konzumní společnost. Vytváří zde naději, že nemoc je za námi a lidé se zase budou moci volně pohybovat a setkávat se.

VÝKŘIK, Nikola Emma Ryšavá
Socha odkazuje na současnou situaci, kdy se jen těžko vyrovnáváme s událostmi na Ukrajině a s vlastní bezmocí. Terapie křikem, ulevující při stresu a nahromaděných emocích, může být jednou z možností, jak se s touto situací vypořádat. Rudá socha křičící osoby do polštáře bude zároveň symbolem agrese a prolité krve. Obě sochy budou umístěny v blízkosti kruhového objezdu, v pomyslném trojúhelníku mezi Sedleckým opatstvím, Sedleckou kostnicí a obchodním centrem. Vyzývají tak k dialogu mezi minulostí, přítomností a budoucností.

𝙆𝙊𝙉𝘾𝙀𝙍𝙏𝙔 𝙏𝙃𝙀 𝙋𝘼𝙐 𝘼 𝙋𝘼𝙁 / 𝟭𝟵:𝟬𝟬 / 𝙋𝙞𝙫𝙤𝙫𝙖𝙧 𝙎𝙚𝙙𝙡𝙚𝙘
Po vernisáži vás zveme na koncert do Pivovaru Sedlec! Na koncert polské punkové písničkářky Pauliny Dudek vystupující pod názvem The Pau a české klávesistky, zpěvačky a skladatelky Pavly Konvalinkové známé v hudebním světě pod jménem Paf.